web counter
Jaką umywalkę wybrać – dolomitową czy ceramiczną? | a-Wysocki.pl

Jaką umywalkę wybrać – dolomitową czy ceramiczną?

Umywalka jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej łazience. To ona służy do mycia rąk, twarzy czy zębów. Czasem robi się w niej pranie czy wykorzystuje się ją do golenia. Na rynku wybór umywalek jest obecnie ogromny, więc nikt nie powinien mieć większego problemu z wyborem odpowiedniego modelu. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na design czy wielkość, ale i na materiał, z którego umywalka jest wykonana. Lepiej postawić na model ceramiczny, czy może na umywalkę dolomitową?

Umywalki dolomitowe – co warto o nich wiedzieć?

Dolomit, zwany również lanym marmurem, to w tym przypadku konglomerat zmielonej skały dolomitowej oraz żywic poliestrowych. Na pierwszy rzut oka przypomina kamień, ale nie ma jego wad. Jest więc idealnie gładki i pozbawiony mikroporów, w które wnikać mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dodatkowo, w przypadku umywalki dolomitowej jedna rysa wcale nie jest tragedią. Powierzchnię tego elementu można bowiem łatwo wypolerować i zawoskować.

Ogromnym atutem umywalek dolomitowych jest fakt, że mogą mieć one w zasadzie dowolną formę. Niczym nowym nie są więc umywalki dolomitowe kanciaste czy bardzo ostre. Wcale nie muszą one być klasycznie opływowe. Z drugiej strony kompozyt dolomitowy jest raczej mało odporny na działanie niektórych detergentów, przede wszystkim tych ze środkami ściernymi w składzie. Groźne dla niego są też związki chloru i amoniak.

Standardowe umywalki ceramiczne

Mimo upływu lat, większość umywalek wciąż produkowanych jest z ceramiki. Wyroby ceramiczne na ogół wykonywane są z fajansu lub porcelitu, a więc materiałów, które po uformowaniu oraz pokryciu warstwą szkliwa, są poddawane wypalaniu. Na skutek tego procesu zyskują odpowiednią twardość i wytrzymałość.

Umywalki ceramiczne są odporne na zarysowania i różnego rodzaju środki chemiczne. Poza tym są tanie w porównaniu do wspomnianych umywalek dolomitowych. Nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim są to elementy podatne na uszkodzenia. Łatwo w ich przypadku o punktowe uszkodzenie szkliwa czy pęknięcie. Wówczas umywalka nie może być dalej użytkowania. Często dochodzi również do powstawania zarysowań, których nie da się łatwo i szybko usunąć. Trzeba też zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń ceramiki. Nie jest możliwe uzyskanie z ceramiki dowolnego kształtu, przez co umywalka z tego materiału nigdy nie będzie tak wymyślna, jak oryginalna może być umywalka dolomitowa.

Umywalka dolomitowa czy ceramiczna – ostateczny wybór

Okazuje się, że wybór wcale nie jest łatwy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety oraz przeciwników i zwolenników. Umywalki ceramiczne są dość tanie, a przy tym wytrzymałe. Z drugiej strony nie można nadać im dowolnego kształtu. Pęknięte czy zarysowane nie nadają się do naprawy, a jedynie wymiany. Umywalki dolomitowe mogą mieć z kolei dowolną formę. W tym przypadku ograniczeń raczej nie ma. Poza tym ewentualne rysy można łatwo zamaskować nawet samodzielnie. Posiadając taką umywalkę, należy jednak uważać na szkodliwe dla niej detergenty ze związkami żrącymi w składzie.

 

Jaką umywalkę wybrać – dolomitową czy ceramiczną?