web counter
Pilot samolotu – jak nim zostać? | a-Wysocki.pl

Pilot samolotu – jak nim zostać?

Bardzo często mówi się, że pilot samolotu zarabia nawet do kilkudziesięciu tysięcy na miesiąc. Wartością dodaną są z pewnością podróżne niemal po całym świecie i możliwość nocowania w najbardziej prestiżowych hotelach na Ziemi. Zwykle zawód ten wiąże się z niezwykłym prestiżem i wielu z pewnością marzyłoby, by nim się stać. Jak więc zostać zawodowym pilotem?

Ogólne informacje

Pierwszym krokiem do zawodu pilota jest uzyskanie odpowiednich licencji, a dokładnie trzech, co wcale nie jest takie łatwe i szybkie, jak by się chciało. Dotyczy to zwłaszcza pilotów, latających samolotami pasażerskimi. Przygotowania do zawodu pilota to wiele godzin poświęconych na szkolenia teoretyczne, jak i praktyczne. Każdy pilot przechodzi niezwykle ciężkie egzaminy, a dodatkowo przy tym ponosi ogromne koszty finansowe. Jak można się spodziewać osiągnięcie celu rekompensuje te ciężkie zmagania.

Pilot samolotu – jak nim zostać?

Licencje na pilota

W lotnictwie cywilnym można uzyskać trzy licencje. Jedna z nich to PPL, umożliwiająca jedynie latanie rekreacyjne w korzystnych warunkach atmosferycznych bez pasażerów. Koszt takiej licencji to około 20 do 30 tysięcy złotych. Drugą licencją jest CPL, czyli licencja pilota zawodowego, pilotującego samoloty zarobkowo, zabierając na pokład maksymalnie 9 pasażerów. Może on przyjmować rolę drugiego pilota w samolotach liniowych. Kolejna licencja to ATPL, czyli najwyższy stopień dla pilota zawodowego. Licencja ta pozwala na sterowanie samolotami o masie powyżej 5.7 tony i zabierających więcej niż 9 pasażerów. Ta licencja umożliwia pilotowanie samolotów liniowych. Licencję zamrożoną określaną jako ATPL FROZEN uzyskuje się po otrzymaniu licencji CPL, uprawnieniach IR (uprawnienia do latania niezależnie od warunków atmosferycznych i loty wedle wskazań przyrządów) oraz MEP (uprawnienie do latania samolotami wielosilnikowymi), a także zdaniu wszystkich egzaminów. By uzyskać licencję ATPL należy wylatać 1500 godzin, w tym 300 godzin IR i 200 godzin w załodze kilkuosobowej. Cały koszt uzyskania licencji CPL i ATPL wynosi od 150 do 200 tysięcy złotych.