web counter
Przyszłościowe kierunki studiów | a-Wysocki.pl

Przyszłościowe kierunki studiów

Kończąc szkołę średnią niejeden z nas zastanawiał się jaki uniwersytet wybrać i na jaki kierunek studiów się zdecydować. Zapotrzebowanie na rynku ciągle się zmienia. Rozwój technologii spowodował powstanie nowych branży. Stąd też w ofertach uczelni pojawiają się nowe specjalistyczne kierunki. Jakie studia wybrać, by w przyszłości mieć dobrą pracę? Które kierunki są najbardziej przyszłościowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule poniżej.

Co opłaca się studiować, by znaleźć pracę marzeń?

Po pierwsze, jeżeli mamy zamiar pójść na studia, ważne jest, by przyłożyć się do nauki będąc już w liceum. Matura jest dla nas przepustką do dostania się na wymarzoną uczelnię. Decydując się na dany kierunek studiów, warto wziąć pod uwagę jego przydatność po ukończeniu nauki. Innymi słowy lepiej wcześniej zastanowić się, czy po wybranych studiach łatwo będzie nam znaleźć pracę w zawodzie. Zatem, jakie kierunki wybierać? W 2020 r. powodzeniem cieszyły się kierunki takie jak: automatyka i robotyka, analiza danych - big data, informatyka, górnictwo i geologia, logistyka, dietetyka, marketing, prawo, architektura, energetyka i studia medyczne. 

Zapotrzebowanie na rynku pracy przedstawia się następująco: w 2018 r. najwięcej ofert pojawiało się w branżach tj. handel i sprzedaż, obsługa klienta, IT, czy finanse i inżynieria. W 2019 r. z kolei pracodawcy poszukiwali pracowników specjalizujących się w produkcji, sprzedaży, IT, finansach i księgowości oraz inżynierii. Bezrobocie nie grozi absolwentom, którzy ukończyli kierunki studiów związane z wyżej wymienionymi branżami. 

Przyszłościowe kierunki studiów

Po jakich studiach zarabia się najwięcej?

Obecnie jednym z najbardziej opłacalnych kierunków studiów jest informatyka. Wiele studentów decydując się na ten kierunek, studiuje zaocznie. Często zdarza się tak, że studenci szukają pracy w swoim fachu, dzięki czemu jednocześnie uczą się i zdobywają doświadczenie. Przez to absolwenci wchodzą na rynek pracy z bogatszym CV. Statystyki wskazują na to, że kierunki ścisłe są najkrótszą drogą do zadowalającej pensji. 

Mimo wszystko, wybierając studia warto kierować się także swoimi pasjami i zainteresowaniami. Każdy dąży do tego, by w przyszłości dobrze zarabiać, jednak jeśli nasza praca będzie dla nas udręką, żadne pieniądze nam tego nie wynagrodzą. Najlepiej zastanowić się, co robimy lepiej niż pozostali i czego uczymy się najłatwiej. Jest to cenna wskazówka do tego, by w przyszłości robić to, co lubimy.