web counter
Taniec jazzowy- historia i technika | a-Wysocki.pl

Taniec jazzowy- historia i technika

Taniec jazzowy to ogólne określenie, które może odnosić się do kilku powiązanych stylów tanecznych. Wszystkie mają wspólne korzenie, mianowicie stepowanie, balet, jazz oraz  afrykańsko-amerykańskie rytmy i tańce.

Historia

Do lat pięćdziesiątych XX wieku określenie “taniec jazzowy” odnosił się do szeregu stylów tanecznych wywodzących się z ludowych tańców afrykańsko-amerykańskich  od końca XIX wieku do połowy XX wieku. Jednocześnie to pojęcie było często używane w odniesieniu do stepowania, ponieważ wykonywano je często do muzyki jazzowej.

Po 1950 roku prekursorzy, tacy jak Katherine Dunham, przyjęli esencję tradycyjnego tańca karaibskiego i przekształcili go w sztukę performatywną. Wraz z rosnącą dominacją innych form muzyki rozrywkowej taniec jazzowy ewaluował na Broadwayu w modern jazz, podczas gdy stepowanie rozwijało się samoistnie. Do dziś jazz jest niezbędnym elementem teatru muzycznego i wielu teledysków. Wpływa też na inne style, takie jak balet, taniec współczesny i liryczny. Od profesjonalisty wymaga się nienagannej techniki. Trening najlepszych tancerzy jazzowych obejmuje balet. 

Taniec jazzowy- historia i technika 

Technika

Technika jest podstawą wszystkich stylów tanecznych. Dzięki niej tancerz może skupić się na środkach wyrazu i ekspresji. Pozwala wykonać prawidłowo wszystkie skoki i zwroty. Aby przyswoić dobrą technikę, warto skupić się również na balecie. W tańcu jazzowym należy kontrolować środek ciężkości, z którego emanuje cały ruch. Pozwala utrzymać równowagę podczas wykonywania poszczególnych kroków i skoków.

Zajęcia jazzowe zaczynają się od rozgrzewki o umiarkowanej intensywności w celu rozgrzania mięśni i zapobiegania urazom. Niektóre techniki stosowane w rozgrzewce obejmują rozciągnięcie mięśni nóg oraz wzmocnienie kręgosłupa. Następnie instruktor skoncentruje się na ruchach izolacyjnych, które angażują jedną część ciała, podczas gdy reszta pozostaje nieruchoma. Na zajęciach spotkasz się również z zawieszeniem ruchu, który umiejętnie balansuje między stanem równowagi a upadkiem. Na koniec instruktor przeprowadzi krótkie rozciąganie, by zapobiec kontuzjom i bólom mięśni.

Taniec jazzowy- historia i technika 

Ubrania i buty do tańca

Ubrania do jazzu nie mogą krępować ruchów, z drugiej strony powinny podkreślać linie ciała tancerza. Unikaj więc luźnych strojów. Większość tancerzy wybiera spodnie do jazzu, które nie ograniczają ruchów kostki. Możesz do nich założyć T-shirt, koszulkę lub trykot. Zanim kupisz buty do jazzu, skonsultuj się z instruktorem. Wielu nauczycieli ma bowiem swoje preferencje. Zwykle buty do jazzu mają zamszowe podeszwy, które ułatwią wykonanie obrotów i skrętów, jednocześnie chroniąc przed poślizgiem. Najczęściej cholewka wykonana jest z miękkiej skóry, która umożliwia zginanie stopy. Z czasem dopasowuje się do stopy tancerza, dzięki temu zapewnia wysoki komfort. 

Taniec jazzowy to energiczny, ekscytujący i emocjonujący pokaz sprawności fizycznej. Łączy klasyczne ruchy baletowe, hip-hopu, tańca afrykańskiego i irlandzkiego. Stał się na tyle popularny, że oferuje go większość szkół tańca. Warto też uczyć się innych stylów, by urozmaicić swoją choreografię.

Materiał przygotowany z SzkolaDanceFloor.pl -szkoła tańca w Krakowie.