web counter
O właściwościach orzechów pekan | a-Wysocki.pl

O właściwościach orzechów pekan

Orzechy pekan uznawane są za najbardziej szlachetne orzechy wśród wszystkich występujących rodzajów. To, co ich wyróżnia to z pewnością delikatny smak. Owoc ten pochodzi z Ameryki Północnej i uprawiany był w dawnych czasach przez Indian. Współcześnie występuje również na innym kontynencie, a mianowicie w Australii. Jakie zatem właściwości odżywcze posiada ten orzech?

Orzechy pekan

Orzechy tego gatunku rosną na drzewie, które może sięgać nawet 30 metrów wysokości. Jego wzrost jest gwałtowny. Drzewo to charakteryzuje się pierzastymi liśćmi oraz męskimi i damskimi kwiatami. Orzech ten jest owalny, delikatnie pękaty, zwężający się na końcu. Ponadto cechuje się skórzastą powłoką, pod którą mieści się jądro, przypominające wizualnie orzech z innego gatunku, a dokładnie orzech włoski, choć jest bardziej gładki i wydłużony. Są one bogate w magnez, potas, cynk, miedź oraz mangan.

O właściwościach orzechów pekan

Wartości odżywcze

Orzechy pekan w większości składają się z tłuszczy, z czego prawie 90% to nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto zawierają w sobie białka, błonnik, węglowodany, wodę oraz inne substancje. Mowa tutaj o witaminie E, której jest dość znacząca ilość. To, co je wyróżnia to także ogromna liczba antyoksydantów. Jest ich najwięcej właśnie w tej odmianie, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje orzechów. Antyoksydanty eliminują „zły” cholesterol. Orzechy te charakteryzują się również największą ilością polifenoli oraz najwyższą wartością pojemności antyoksydacyjnej. Mnogość tych właściwości sprawia, że orzechy pekan są bardzo często polecane przez dietetyków, ponieważ są one doskonałym wsparciem w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. W grupie tych chorób znajduje się nadciśnienie tętnicze, nadwaga, rak piersi, rak prostaty oraz wiele innych. Orzechy te zaleca się spożywać jako element w pokarmach takich jak płatki śniadaniowe, gdyż stanowią idealną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, dodając specyficznego smaku i wyjątkowego wyrazu potrawie. Nie należy traktować ich jako dodatkowy posiłek, gdyż są one bardzo kaloryczne ze względu na wysoką zawartość tłuszczy. W 100 g znajduje się 691 kcal.