web counter
Dieta BARF dla psa – najważniejsze informacje! | a-Wysocki.pl

Dieta BARF dla psa – najważniejsze informacje!

Dieta BARF nadal budzi wiele kontrowersji wśród właścicieli czworonogów. Wynika to jednak z niewiedzy i wielu mitów, które narosły wokół tego sposobu odżywiania. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, okazuje się, że nie jest to wcale złe rozwiązanie, ale wymaga jednak nieco zachodu. W zamian jednak możemy zapewnić swojemu psu zdrową i zbilansowaną dietę, która sprawi, że będzie zdrowy i szczęśliwy!

Krótka historia diety BARF

Tym, co budzi tyle kontrowersji w diecie BARF, jest po prostu fakt, że mamy do czynienia z odżywianiem surowym - głównie mięsem, ale także jajami i warzywami oraz owocami (istnieje różne podejście dopuszczające do diety BARF różne surowe produkty). Twórcą tej diety był australijski weterynarz dr Ian Billinghurst, który zauważył on bardzo pozytywne efekty karmienia psów oraz kotów surowym jedzeniem.

Według jego obserwacji taki sposób żywienia przyczyniał się do lepszej kondycji zwierząt i ograniczał choroby - w tym różnego rodzaju alergie pokarmowe objawiające się np. swędzeniem. Poprawie ulegał również stan jamy ustnej zwierząt oraz procesy związane z trawieniem, a także wygląd zewnętrzny czworonogów - piękniejsza sierść czy bardziej proporcjonalna sylwetka. Dieta BARF w połączeniu z aktywnością okazała się niezwykle korzystna dla zdrowia czworonogów. Dlatego dr Billinghurst postanowił ją szeroko wypromować.

Dieta BARF dla psa – najważniejsze informacje!

Jak wdrażać dietę BARF

Wdrażanie diety BARF polega przede wszystkim na włączeniu do jadłospisu surowego mięsa z kośćmi i rezygnacji z tradycyjnej karmy. Na samym początku należy podawać jeden rodzaj mięsa, tak, aby sprawdzić, czy pies nie jest przypadkiem uczulony i czy spożywanie danego mięsa przynosi dla niego pozytywne efekty zdrowotne. Wielu specjalistów zajmujących się dietą BARF zaleca włączenie do diety surowych jaj, a także warzyw i owoców. To, jaki ostatecznie kształt przyjmie dieta BARF, zależy tak naprawdę od naszego psa, ponieważ to on musi zaakceptować dany rodzaj pożywienia.

Przy przejściu na ten typ odżywiania warto skorzystać ze wsparcia weterynarzy, którzy są zaznajomieni z tą dietą i będą mogli dać nam jakieś praktyczne rady i pomogą przejść nam przez cały proces adaptacyjny. Niektórzy zalecają przeprowadzenie badań krwi i kontrolowanie stanu zdrowia swojego pupila w trakcie przechodzenia na dietę BARF.

Suplementacja przy diecie BARF

Sama dieta BARF z uwzględnieniem jaj oraz warzyw i owoców jest dość dobrze zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników i makroelementów. Jeśli jednak nasz pies nie przepada za wieloma produktami, które są bogate w minerały, witaminy i substancje odżywcze, to warto zdecydować się na suplementację - zwłaszcza wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.

Zanim zdecydujemy się na ten sposób odżywiania, warto również zapoznać się ze szczegółowymi opracowaniami na ten temat. Sama dieta może być dla naszego pupila bardzo korzystna, trzeba jednak znać doskonale swojego psa i znaczenie jego reakcji na konkretne pożywienie. Należy również zapoznać się dokładniej ze sposobami przechowywania surowego mięsa, jego podawania, a także źródeł jego pozyskiwania - bo to także ma duże znaczenie!

Więcej informacji w temacie dieta barf dla psa znajdziesz na Nosem.pl.