web counter
Halluksy - przyczyny powstawania i metody leczenia | a-Wysocki.pl

Halluksy - przyczyny powstawania i metody leczenia

Paluch koślawy czyli inaczej halluks to bardzo często pojawiająca się deformacja w obrębie pierwszego palca u stopy.  Nieestetyczny wygląd to najmniejszy problem, ponieważ zmiana ta wpływa na całą biomechanikę stopy, powodując zmiany w rozłożeniu i przenoszeniu obciążeń co powoduje ból, jak również prowadzi do dalszych deformacji. Najczęściej na wystąpienie halluksów narażone są kobiety. 

Halluksy - przyczyny powstawania i metody leczenia

Halluksy - skąd się biorą?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zakłada się, że na pojawienie się tej deformacji ma wpływ wiele czynników. Mogą być to:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia lub wąskiego obuwia;
  • noszenie butów na wysokim obcasie;
  • nadwaga;
  • duże płaskostopie;
  • czynniki genetyczne;
  • osłabienie aparatu więzadłowego stopy;

… i wiele innych. Jak widać, bardzo często nie mamy wpływu na to, czy halluksy u nas się pojawią. 

Jak leczyć halluksy?

Co gdy halluksy już się pojawią? Warto pamiętać, że schorzenie to ma charakter postępowy i działać wcześnie, mając na uwadze, że nie zawsze da się zahamować rozwój zmiany.

Walcząc z halluksami można stosować leczenie zachowawcze. W sklepach medycznych dostępna jest pełna gama produktów mająca na celu złagodzenie dolegliwości bólowych towarzyszących paluchowi koślawemu, jak i zahamowanie zmian zwyrodnieniowych. Mogą być to specjalistyczne separatory, kliny i rozpórki które umieszczone między paluchem, a pozostałymi palcami mają za zadanie utrzymywać palec w prawidłowym pomieszczeniu. 

Zdeformowany palec jest narażony na ucisk i obtarcia od obuwia, dlatego też ogromną ulgę przynoszą nakładki ochronne, a w zaawansowanych przypadkach specjalne obuwie ortopedyczne.  Dostępne są również aparaty korygujące - niektóre z nich można zakładać tylko na noc, inne można nosić również w ciągu dnia.

Warto też zwrócić się w stronę fizjoterapii. Pomocna będzie terapia manualna mająca na celu rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni w obrębie łydki i stopy. Dobre efekty może przynieść również kinezyterapia, wzmacniającym osłabione partie mięśniowe oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia.  Niestety nie zawsze uda się uniknąć leczenia operacyjnego.