web counter
Co warto wiedzieć o zerwaniu ścięgna Achillesa? | a-Wysocki.pl

Co warto wiedzieć o zerwaniu ścięgna Achillesa?

Do częstych urazów kończyny dolnej możemy zaliczyć zerwanie ścięgna Achillesa. Czym jest ścięgno Achillesa? W jaki sposób możemy je uszkodzić? Jak leczy się uraz tego typu?

Zerwanie ścięgna Achillesa – co warto wiedzieć na ten temat?

Ścięgno Achillesa to ścięgno, które łączy ze sobą mięśnie podudzia i kość pięty. Jaką rolę odgrywa ono w naszym organizmie? Ścięgno Achillesa odpowiada za takie czynności jak wspinanie się na palcach czy wykonywanie ruchu stopy w dół i w górę. W jakich zatem sytuacjach najczęściej dochodzi do zerwania ścięgna Achillesa? Należy zaznaczyć, że na urazy tego typu narażeni są głównie sportowcy. Do zerwania ścięgna Achillesa najczęściej dochodzi na skutek dużego obciążenia treningowego lub nadmiernej aktywności fizycznej, która nie została poprzedzona rozgrzewką. Do zerwania ścięgna Achillesa może dojść również w wyniku zmian zapalnych lub zbytniego wysiłku w trakcie infekcji ogólnoustrojowej. Niekiedy w trakcie zerwania ścięgna da się słyszeć charakterystyczny dźwięk. W wyniku takiego urazu z reguły występuje silny, promieniujący do pięty ból, pojawiają się również trudności z chodzeniem i zgięciem palców stopy.

Co warto wiedzieć o zerwaniu ścięgna Achillesa?

Diagnostyka i leczenie zerwanego ścięgna Achillesa

W celu postawienia diagnozy ortopeda oprócz wywiadu i badania klinicznego wykonuje również USG ścięgna Achillesa. W niektórych przypadkach konieczne staje się także wykonanie rezonansu magnetycznego. Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz określa czy doszło do uszkodzenia całkowitego czy częściowego. Jeżeli chodzi o metody leczenia zerwanego ścięgna Achillesa to wyróżnia się leczenie zachowawcze i leczenie operacyjne. Leczenie zachowawcze stosuj się przede wszystkim przy uszkodzeniach częściowych, choć czasami bywa stosowane także przy uszkodzeniu całkowitym. Leczenie zachowawcze polega na unieruchomieniu kończyny np. poprzez but ortopedyczny oraz na przyjmowaniu odpowiednich preparatów. W takim przypadku bardzo istotna jest późniejsza rehabilitacja ścięgna Achillesa. Jeżeli zaś chodzi o operacyjne metody to popularną metoda leczenia zerwanego ścięgna Achillesa jest tak zwana metoda otwarta stosowana w zerwaniach bardziej skomplikowanych. Istnieje również mniej inwazyjna metoda, czyli tak zwane przezskórne szycie Achillesa.