web counter
Premiksy dla tuczników – jak stosować? | a-Wysocki.pl

Premiksy dla tuczników – jak stosować?

W hodowli tuczników dąży się do uzyskania szybkiego wzrostu, co często jednak wiąże się z niezdolnością pobierania odpowiedniej ilości paszy przez świnie. Dla podniesienia opłacalności hodowli warto wzbogacać zadawaną zwierzętom żywność premiksami.

Premiksy dla tuczników – znaczenie w hodowli

Premiksy stanowią mieszankę aminokwasów, witamin, minerałów, enzymów, a także dodatków wspomagających – odpowiednich dla danego przedziału wiekowego i grupy technologicznej świń. Wykorzystywane są do wytwarzania pełnoporcjowych pasz na użytek własnej hodowli. Stosując premiksy dla tuczników możemy w łatwiejszy i oszczędniejszy sposób uzyskać szybsze przyrosty oraz wysoką mięsistość u trzody, poprzez produkcję mieszanek pełnoporcjowych o stosunkowo niskiej zawartości białka surowego oraz wysokiej zawartości aminokwasów, limitujących jego wartość. Co więcej, obecność w mieszankach składników funkcyjnych podnosi strawność pasz.

Odpowiedni dobór premiksów pozytywnie wpływa na utrzymanie zdrowotności zwierząt, a także na efektywność wyników produkcyjnych. Ponieważ w składzie mają one wysoką zawartość aminokwasów syntetycznych, możliwa jest redukcja ilości białka ogólnego w zadawanych dawkach żywieniowych. To z kolei obniża ryzyko wystąpienia u zwierząt biegunek bakteryjnych. Mniejsza podaż białka oznacza również mniejszą ilość wydalanego przez świnie amoniaku, a więc bardziej przyjazne warunki w chlewie.

Premiksy dla tuczników – jak stosować? 

Jakościowe mieszanki farmerskie

Wysokiej jakości premiksy dla tuczników składają się z różnorodnych surowców, dzięki czemu są w stanie zapewnić zwierzętom właściwą ilość aminokwasów. Ich braki powodują wolniejsze odkładanie się tkanki mięśniowej. Zdaniem specjalistów, wysokojakościowe premiksy pozwalają na obniżenie zawartości pasz wysokobiałkowych w mieszankach pełnoporcjowych o nawet 10%.

Warto pamiętać także, że premiksy powinny dostarczać świniom nie tylko aminokwasy egzogenne, lecz także witaminy, minerały i składniki wspomagające funkcjonowanie zwierząt. Co oczywiste – ma to niebywały wpływ na opłacalność hodowli. Efektem stosowania wysokiej jakości mieszanek jest obniżenie wykorzystania drogich surowców wysokobiałkowych przy uzyskaniu identycznych bądź też lepszych wyników w tuczu pod względem przyrostów, stanu zdrowotnego czy konwersji paszy.

Jak właściwie dobrać premiksy?

Odpowiednio dobrane premiksy dla tuczników powinny być dobrane pod kątem zadawanych zwierzętom pasz. Przykładowo śruta sojowa i inne komponenty pozyskiwane z soi zawierają duże ilości lizyny, są natomiast ubogie w metioniny – w przeciwieństwie do produktów rzepakowych, które bogate są w metioniny, lecz brak im odpowiedniej ilości lizyny. Stosowanie ziarna kukurydzy natomiast prowadzi do niedoborów tryptofanu.

Wykorzystanie premiksów umożliwia zaspokojenie wszelkich deficytów wynikających z zadawania wymienionych produktów. Istotne jest także, by w swoim składzie zawierały duże ilości aminokwasów egzogennych, mikro- i makroelementów oraz witamin. W premiksach nie może zabraknąć również enzymów wzmacniających wspomagających przyswajanie składników znajdujących się w paszy.