web counter
Sztuczna inteligencja w medycynie - nowe możliwości | a-Wysocki.pl

Sztuczna inteligencja w medycynie - nowe możliwości

Wykorzystanie modelów sztucznej inteligencji może wiele zmienić w medycynie, między innymi usprawnić proces diagnozowania i leczenia. Ponadto, widząc przebieg pandemii koronawirusa w Polsce i za granicą każdy dostrzegł skalę tego rodzaju zagrożeń. Sztuczna inteligencja mogłaby pomóc również w przewidywaniu takiego ryzyka, ewentualnie określenie skąd zagrożenie może przyjść.

Sztuczna inteligencja w medycynie - nowe możliwości

Sztuczna inteligencja w medycynie

Nie da się ukryć, że poziom cyfryzacji, możliwości analitycznych i diagnostycznych jest obecnie bardzo wysoki. Efekty mogą być jeszcze lepsze, a odpowiedzialne za to elementy będą mogły być jeszcze efektywniej wspierane przez sztuczną inteligencję. Wiele urządzeń i maszyn do pomiaru czynności życiowych już działa w oparciu o najnowsze technologie, dzięki temu szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia są o wiele większe. Największe znaczenie ma sztuczna inteligencja w medycynie z zakresu onkologii, co odzwierciedla się na przykład w odczytywaniu wyników badań. Oczywiście nie oznacza to, że kadra medyczna staje się bezużyteczna – jest dokładnie odwrotnie. Poleganie wyłącznie na algorytmach sztucznej inteligencji oczywiście nie powinno mieć miejsca, cały czas potrzebne jest i będzie czuwanie specjalistów nad wszystkim. Żadna, nawet najbardziej zaawansowana technologia nie może zastąpić działań człowieka – ma to znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów. Sztuczna inteligencja w medycynie cały czas charakteryzuje się rozwojem, eksperci prześcigają się w nowych pomysłach i udogodnieniach. Sztuczna inteligencja w medycynie już prezentuje zaawansowany poziom, a może być tylko lepiej – o czym świadczy wiele nowych pomysłów wśród firm.

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w medycynie

Sztuczna inteligencja w medycynie ma zastosowanie właściwie w każdej części, stosowane są zaprogramowane w taki sposób, że wszelkie wartościowe relacje są rozpoznawane. Znajdują one zastosowanie w niemal każdym aspekcie, w tym również podczas opracowywania receptur lekarstw, wyborów najlepszych terapii oraz stanowienia opieki nad pacjentami. Kadra medyczna poza leczeniem jest zobowiązana dbać o dokumentacje swoich podopiecznych, dlatego czas na ich uzupełnianie nie może być poświęcane pacjentom. Dzięki wdrażaniu intuicyjnych rozwiązań możliwe staje się automatyczne uzupełnianie większości danych pacjentów. Ponadto za pomocą sztucznej inteligencji gromadzi się o wiele więcej informacji w literaturze medycznej, łatwiej jest pozyskać zatem wszystkich danych na temat nowych technik i sposobów leczenia. Warto wspomnieć także o tym, że współczesne narzędzia są na tyle zaawansowane technologicznie, że możliwe staje się szybsze uczenie oraz wspieranie użytkowników na każdym etapie. Kadra medyczna ma bardzo dużo kwestii do uregulowania, dlatego sztuczna inteligencja sprzyja zagłębianiu się w bardziej złożone zależności. Znacznie łatwiej jest wychwycić ważne i cennie spostrzeżenia na temat leczenia poszczególnych dolegliwości. Z dobrodziejstw sztucznej inteligencji korzysta się już praktycznie na co dzień, co stanowi bardzo dobry znak na przyszłość.