web counter
Czy implanty zębów są bezpieczne? | a-Wysocki.pl

Czy implanty zębów są bezpieczne?

Nie każdy może pochwalić się pięknym, równym uzębieniem w kolorze śniegu. Niekiedy w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy chorób powstają braki w uzębieniu, które wpływają na komfort psychiczny. Na szczęście medycyna wynalazła szereg współczesnych rozwiązań, których efektem są między innymi implanty zębów. Czy są one w pełni bezpieczne dla człowieka?

Skuteczny sposób na uzupełnienie braków

Implanty stomatologiczne są w medycznym kręgu określane mianem tytanowych śrub. Stosowanie ich w gabinetach ma wieloletnią historię, a liczne badania i ulepszenia sprawiły, że aktualne rodzaje implantów są w pełni bezpieczne dla pacjenta, a ryzyko, że się nie przyjmą, jest naprawdę znikome (odnotowuje się zaledwie 1 % takich przypadków).

Nie ma się czego bać

Na wypełnienie braków w uzębieniu może zdecydować się każdy bez względu na wiek. Współczesne metody pozwalają na wykonanie zabiegu w całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny sposób, a pacjent nie wymaga hospitalizacji i wraca do domu tego samego dnia. Wszczepienie implantu odbywa się w trakcie pojedynczej wizyty. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, czyniąc całą procedurę bezbolesną.

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od kilku czynników, lecz zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu minut. Wielu pacjentów obawia się, że procedura jest skomplikowana i długotrwała, jednak największa trudność polega wyłącznie na precyzji, z jaką działa stomatolog. Obecnie tego typu zabiegi każdego dnia odbywają się w setkach gabinetów dentystycznych, zatem są dla stomatologa jak przysłowiowy chleb powszedni.

Kluczową kwestią jest tutaj czas. Stomatolodzy zalecają, by uzupełnić brakujące uzębienie najpóźniej w ciągu 8-12 tygodni. Po tym czasie może dojść do zaniku tkanki kostnej, co znacznie utrudnia integrację implantu z dziąsłem.

Czy implanty zębów są bezpieczne?

Najczęstsze mity o implantach

Temat implantów poruszany jest wśród pacjentów wielokrotnie, co wpływa na powstawanie i przekazywanie nieprawdziwych informacji. Jednym z najpowszechniejszych mitów jest stwierdzenie, że implanty mogą wywołać reakcję alergiczną. Ta mylna informacja sprawia, że niektórzy obawiają się uzupełnienia braków w uzębieniu tą metodą. Implanty wykonane są w bezpiecznych dla organizmu materiałów, głównie z tytanu, który jest dla ciała całkowicie obojętny.

Nieprawdą jest również, że każdy stomatolog może podjąć się wszczepienia implantów. Aby móc przeprowadzić zabieg, należy przejść szkolenia, które kończą się uzyskaniem certyfikatu z zakresu implantologii. Dopiero takie kwalifikacje umożliwiają rozszerzenie swojej oferty o implanty zębowe.

Kolejny mit związany jest z możliwością wykonywania rezonansu, a także z mijaniem lotniskowych bramek. Implanty to produkty, które się nie magnesują (są to tzw. diamagnetyki). Osoba posiadająca wszczepiony implant nie ma zatem żadnych problemów podczas kontroli pasażerskiej na lotnisku. Pacjenci poddający się zabiegom rezonansu magnetycznego również nie mają powodów do obaw.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - Twoje implanty w Krakowie.