web counter
Jak zachować się w przypadku urazu stawu skokowego? | a-Wysocki.pl

Jak zachować się w przypadku urazu stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego, czyli tak zwane skręcenie kostki to dość często występujący uraz, który najczęściej pojawia się na skutek złego stąpnięcia. Nagłe złe ustawienie nogi może, bowiem doprowadzić do nieprawidłowego przeniesienia ciężaru ciała na strukturę stawu. Wówczas dochodzi do urazu polegającego na rozciągnięciu torebki stawowej i wiązadeł stawowych. Jak zatem powinniśmy zachować się w takiej sytuacji?

Uraz stawu skokowego – podstawowe informacje

Pierwsza pomoc przy skręceniu kostki polega na zastosowaniu tak zwanego protokołu PRICE. Następnie powinniśmy umówić się na wizytę do ortopedy. Czym zatem jest protokół PRICE? Zgodnie z tym protokołem terapia skręcenia stawu w pierwszej kolejności powinna polegać na kontrolowaniu bólu i obrzęku. Osoba, która uległa urazowi musi zadbać o prawidłową ochronę uszkodzonego stawu skokowego. W takiej sytuacji trzeba również zapewnić sobie właściwy odpoczynek. Pamiętajmy wiec, że powinniśmy ułożyć się w takiej pozycji, w której uszkodzona kończyna będzie znajdowała się powyżej linii serca. Należy także zadbać o wykonanie zimnych okładów z lodu oraz o wykonanie odpowiedniej kompresji. Prawidłowa kompresja to taka, w której ucisk nie będzie ani zbyt mocny, ani zbyt słaby. Po bezpośrednim złagodzeniu objawów dobrze jest zapisać się na wizytę lekarską, na której ortopeda oceni, z jakim stopniem zaawansowania skręcenia stawu skokowego mamy do czynienia. Postawienie diagnozy będzie możliwe na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz wykonania badań obrazowych.

Jak zachować się w przypadku urazu stawu skokowego?

Jak wygląda leczenie skręcenia stawu skokowego?

Pamiętajmy, że w przypadku urazu stawu skokowego może pomóc nam wizyta u prywatnego ortopedy. Należy, bowiem zaznaczyć, że do prywatnego ortopedy nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego jest to, więc bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, w której zależy nam na niezwłocznej pomocy, a skręcenie kostki wymaga właśnie takiej szybkiej konsultacji. Na tego rodzaju wizycie ortopeda będzie mógł ocenić czy nie doszło do złamania oraz ustalić metody leczenia, które będą uzależnione od stopnia urazu. Do popularnych metod leczenia stosowanych przy skręceniu stawu skokowego zaliczamy np.: krioterapie, leki przeciwzapalne niesteroidowe, miejscowe aplikowanie leków w postaci maści i żeli, które to działają na uszkodzone tkanki, rehabilitację funkcjonalną czy też wzmocnienie stabilizacji wiązadeł poprzez unieruchomienie w ortezie, która to jest bardziej skuteczna od bandaży elastycznych. Jeżeli zaś u pacjenta dojdzie do naprawdę poważnego pęknięcia wówczas konieczna będzie operacja. Tego typu operacje powinno przeprowadzać się w ostateczności. W sytuacji, w której można zastosować rehabilitację czynnościową lepiej zdecydować się na tę właśnie opcję. Szybkie wdrożenie prawidłowego leczenia ma ogromne znaczenie i może zapobiegać nawrotowym zwichnięciom kostki warto, więc mieć to na uwadze i w razie urazu skorzystać z wizyty u prywatnego ortopedy. Pomoc doświadczonego specjalisty jest w tym przypadku naprawdę ważna.

Partnerem artykułu jest ortopeda Kraków – Ortopedakrakow.com.