web counter
Pierwsza kąpiel noworodka | a-Wysocki.pl

Pierwsza kąpiel noworodka

Kiedy na świecie pojawiło się upragnione maleństwo, wszystko, co jest wykonywane wspólnie po raz pierwszy, na długo zapada w pamięć. Wyjątku nie stanowi pierwsza kąpiel, która jest dla rodziców równie ekscytująca, co stresująca. Rodzice pełni są obaw o bezpieczeństwo maluszka, a w głowie pojawia się mnóstwo pytań o prawidłowość całego rytuału. Jak sprawić, by te chwile były zapamiętane jako najprzyjemniejsze?

Rodzicu, odwagi!

Przeważająca część noworodków bardzo pozytywnie reaguje na pierwszy kontakt z wodą. Uczucie można porównać do chwil, kiedy maluch przebywał jeszcze u mamy w brzuszku. Z pewnością nie ma co martwić się o umiejętności pływackie małego szkraba. Nie zanikną one jeszcze długo po narodzinach – między innymi dlatego niektórzy z rodziców decydują się zapisać malucha na naukę pływania w pierwszych miesiącach życia, wykorzystując nabyte w brzuchu zdolności.

Organizacja od podstaw

Zanim maleństwo zostanie umieszczone w wanience, należy odpowiednio przygotować stanowisko. Kluczem udanej kąpieli jest, aby wszystkie niezbędne akcesoria znalazły się w zasięgu ręki. Podstawowe przedmioty to termometr, kosmetyki i artykuły do higieny maluszka, czyste ubranko, ręcznik (bambusowy jest szczególnie polecany), pieluszka, oliwka, gaziki, spirytus do przemywania pępka oraz szczotka z delikatnym włosiem, a także przegotowana woda i roztwór soli fizjologicznej. Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała noworodka. Na pewno nie może być niższa niż 22 stopnie.

Kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy?

Nie ma konieczności organizowania maleństwu kąpieli w dniu powrotu ze szpitala. Warto dać sobie i dziecku 2-3 dni na oswojenie z nową sytuacją. Również następne kąpiele nie muszą odbywać się codziennie, chyba że maluch mocno się zabrudzi. Skóra noworodka jest bardzo cienka, co sprzyja licznym podrażnieniom. W pierwszych dniach życia maleństwa nie warto zbyt często serwować mu gwałtownych zmian temperatur przy wyjmowaniu go z wanienki.

Pierwsza kąpiel noworodka

Jak trzymać noworodka podczas kąpieli?

Niektóre mamy ulegają współczesnym trendom, kupując specjalne podkładki, które utrzymują prawidłową pozycję ciała dziecka w trakcie kąpieli. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, lecz maluch może wykazywać niepokój, jeśli nie odczuwa dotyku maminej skóry. Podczas kąpieli warto trzymać dziecko, opierając jego pośladki na dłoni, a tułów i główkę na całej długości przedramienia. Maleństwo na pewno poczuje się bezpieczniej i odpręży się w ciepłej wodzie razem z jednym z rodziców.

Jak długo kąpać dziecko?

Pierwsza kąpiel powinna trwać zaledwie kilka minut. Nowa sytuacja może wywołać napięcie u maluszka, który i tak silnie odczuwa zupełnie nowe bodźce z zewnątrz. Poza tym woda w wanience może szybko wystygnąć, przez co maluch zacznie marznąć. Do mycia dziecka lepiej nie używać gąbek i myjek, ponieważ gromadzą się w nich bakterie, które szybko się namnażają. Najlepiej umyć dziecko ręką, używając kosmetyków przeznaczonych dla dziecka od pierwszych dni życia.

Partnerem materiału jest sklep Tiny Star - ręcznik bambusowy dla Twojego dziecka.