web counter
Rozwód z klasą: od czego zacząć? | a-Wysocki.pl

Rozwód z klasą: od czego zacząć?

Nikt nie żeni się z myślą, że kiedyś się rozwiedzie. Jednak badania pokazują, że coraz więcej małżeństw się rozwodzi. Separacja i rozwód są emocjonalnie trudnymi wydarzeniami, ale rozwód z klasą jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy trochę dobrej woli po obu stronach.

Rozwód z klasą: od czego zacząć?

Współpraca, komunikacja i mediacja

Koniec małżeństwa zazwyczaj wyzwala powódź emocji, w tym gniew, żal, niepokój i strach. Czasami te uczucia mogą się pojawić wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewasz. Taka reakcja jest normalna i z czasem emocje zaczną opadać. W międzyczasie bądźcie dla siebie mili. Naukowcy odkryli, że osoby, które są dla siebie miłe i współczujące, łatwiej sobie radzą z codziennymi trudnościami, związanymi z rozwodem.

Staraj się nie myśleć o rozwodzie jak o bitwie. Mediacja rozwodowa jest często dobrą alternatywą dla spraw sądowych. Może pozytywnie wpłynąć na nasze emocje, relacje małżeńskie i potrzeby dzieci.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Jeśli małżonkowie stwierdzą, że niestety trzeba się rozstać, nie ma kwestii spornych, problematycznego podziału majątku czy spraw związanych z opieką nad dziećmi, nie musimy korzystać z pomocy adwokata. Wtedy nie ma większego znaczenia, w jaki sposób przebiegnie sprawa w sądzie. Jednak w wielu przypadkach, pomoc profesjonalnego adwokata jest niezbędna. Zwróćmy uwagę na to, aby był zręczny i doświadczony. Wtedy jest duża szansa, że wynegocjuje dobre warunki.

Kiedy można ubiegać się o rozwód?

Ubiegać się o rozwód możemy w sytuacjach, jasno określonych przez prawo. Podstawowym i niezbędnym warunkiem, aby dostać rozwód, jest zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami. Jeśli nie spełniamy tego warunku, sąd może nie orzec rozwodu, nawet jeśli małżonkowie o to wnioskują.

Nawet takie sytuacje, jak alkoholizm lub zdrada któregoś z małżonków albo przemoc domowa, nie wystarczą do orzeczenia rozwodu przez sąd. Sędzia jest zobligowany do zbadania, czy rzeczywiście nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Aktualnie posiedzenie pojednawcze przed pierwszą rozprawą rozwodową nie jest już obligatoryjne. Jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo na utrzymanie małżeństwa, sędzia może wysłać małżonków na mediacje.

Ponadto w czasie rozprawy rozwodowej sąd może zachęcać małżonków do pogodzenia się. Jeżeli stwierdzi, że istnieje szansa, że małżonkowie mogą do siebie wrócić, może zawiesić postępowanie. Dopiero po 3 miesiącach od zawieszenia postępowania, mąż lub żona mogą złożyć wniosek o podjęcie postępowania.

Sąd sprawdza również, jakie są przyczyny doprowadziły do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia i czy małżonkowie mają niepełnoletnie dzieci. Jednym z obowiązków sędziego jest też przeprowadzenie dowodu z przesłuchania obojga małżonków.

Rozwód z klasą: od czego zacząć?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej?

Jeśli mamy jakieś pytania dotyczące rozwodu, warto skorzystać z pomocy prawnej. Porady prawne Kraków udzielane są przez profesjonalnego prawnika. Możemy zapytać, jak napisać poprawnie pozew o rozwód. Prawnik może również udzielić  odpowiedzi na wiele pytań np. w jaki sposób unieważnić małżeństwo, jak szybko i z klasą dostać rozwód, czy warto wybrać rozwód z orzekaniem o winie, jak zabezpieczyć prawo do opieki nad dzieckiem.