web counter
BLIK — Obecny w każdym bankomacie. Ale czy wiemy, do czego służy i jak działa? Sprawdź sam! | a-Wysocki.pl

BLIK — Obecny w każdym bankomacie. Ale czy wiemy, do czego służy i jak działa? Sprawdź sam!

BLIK to obecnie jedna z najczęściej reklamowanych form płatności bezgotówkowych. W rzeczywistości ten system wypłat i płatności jest bardzo ciekawy. Dostarcza też wielu plusów, a bardzo duża część osób korzysta z niego regularnie. BLIK wszedł również tylnymi drzwiami na rynek finansowy i stał się trzecim największym tuż po przelewach i kartach płatniczych sposobem dokonywania płatności bezgotówkowych. Ten tekst poświęcamy BLIKowi oraz przedstawiamy jego działanie. Podajemy też plusy oraz minusy tego systemu płatności i podpowiadamy czy ostatecznie warto z niego korzystać.


BLIK — kilka słów o samym BLIKu

BLIK to polski system płatności bezgotówkowych. Umożliwia on szybkie i bezpieczne wydawanie pieniędzy z naszego konta przy pomocy generowanego kodu w aplikacji bankowej. Obecnie system ten jest trzecim najpopularniejszym sposobem płacenia bezgotówkowego tuż po kartach płatniczych i przelewach. Jest on także popularny dzięki swojej prostocie, bezpieczeństwu i szybkości korzystania. Aby korzystać z BLIKa, należy zainstalować na swoim smartfonie aplikację bankową oraz aktywować go w niej. BLIK jest obecnie udostępniany przez większość największych banków w Polsce, a na prawie każdym bankomacie możemy spotkać ikonę BLIKa do wpłat bezgotówkowych. Samo korzystanie z BLIKa nie jest płatne oraz wymagające. Możemy zatem korzystać z niego za darmo. Jedynie na poszczególnych stronach płatności czy w konkretnych miejscach możemy zapłacić dodatkową sumę “za płatności” tak jak w przypadku np. przelewów czy kart. Używanie BLIKa jest proste i intuicyjne. Posiadając aplikację mobilną banku, możemy poprosić też o pomoc w aktywacji BLIKa, choć odbywa się to jednym kliknięciem w aplikacji.

Jak działa BLIK?

Działanie BLIKa jest bardzo proste. Po aktywacji BLIKa w aplikacji mobilnej możemy w każdej chwili wygenerować 6 cyfrowy kod. Kod ważny jest 120 sekund od wygenerowania. Jeśli posiadamy już kod BLIK, możemy udać się do bankomatu i wybrać opcję wypłaty BLIK. Po wpisaniu kodu do bankomatu i określeniu sumy, bankomat wypłacić nam daną kwotę z naszego konta. Będziemy musieli jeszcze potwierdzić wypłatę w aplikacji, wpisując pin do aplikacji. Cała operacja wprawnemu użytkownikowi zajmie kilkanaście sekund co jest błyskawicznym czasem. Ważność dwóch minut kodu jest wystarczająca, aby dokonać każdą transakcję. Analogicznie, jeśli chcemy opłacić rachunki w stacjonarnym sklepie, wystarczy wpisać kod BLIK na terminalu lub w internecie na stronie płatności. Zasada działania jest bardzo prostota i polega na wypłacie pieniędzy z naszego konta oraz potwierdzeniu operacji kodem wygenerowanym przez nas.

BLIK — Obecny w każdym bankomacie. Ale czy wiemy, do czego służy i jak działa? Sprawdź sam!

Porada: Wypłaty z bankomatów innej sieci niż nasz bank mogą być obwarowane opłatami np. jak za wypłatę środków przy pomocy karty kredytowej w sieci innych bankomatów. Warto zapytać o to doradcę w naszej placówce bankowej, gdyż jest to kwestia indywidualna.

CZEK BLIK

Jedną z ciekawszych funkcjonalności BLIKa jest CZEK BLIK. To wirtualny elektroniczny czek, który możemy wystawić przy pomocy BLIKa. Jest on 9 cyfrowym kodem, który możemy wygenerować w naszej aplikacji mobilnej. W tym czasie podana kwota czeku zostaje zablokowana na naszym koncie, a wygenerowany CZEK BLIK przekazujemy osobie np. bliskiej czy znajomej. Następnie osoba ta może skorzystać z czeku na daną sumę, wypłacając środki z bankomatu czy dokonując płatności przy pomocy kodu w internecie.

Plusy i minusy

Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z BLIKa i jakie ma on plusy. Równie wiele posiada pewne obawy, gdyż system ten nie jest jeszcze tak długo używany, jak np. karty płatnicze. Pierwszym plusem BLIKa jest jego komfort używania. Dzięki niemu mamy dostęp do pieniędzy na naszym koncie bez konieczności zabierania kart płatniczych czy osobistego stawiania się w banku. Zabieranie jedynie telefonu jest prostsze i wygodniejsze. W każdej chwili możemy skorzystać z dowolnego bankomatu i wypłacić pieniądze lub zapłacić BLIKiem rachunek. Coraz więcej placówek naziemnych przyjmuje płatności w postaci BLIKa, dzięki czemu bez problemu zapłacimy nim za pizze czy zakupy w sieci. Płatności poprzez BLIKa są bardzo szybkie i proste. Nie musimy też przepisywać dużej ilości numerów czy danych podczas płatności internetowych jak ma to miejsce np. przy okazji kart płatniczych. Obecnie większość banków oferuje już ten rodzaj płatności, dzięki czemu bez problemu aktywujemy BLIKa.

BLIK — Obecny w każdym bankomacie. Ale czy wiemy, do czego służy i jak działa? Sprawdź sam!

Tak jak każdy system płatności BLIK posiada pewne minusy, choć są one bardzo małe lub wręcz nie są przeszkodami. Pierwszym z nich jest konieczność bycia w zasięgu internetu. Aby skorzystać z BLIKa, należy zalogować się do aplikacji mobilnej banku, przez internet. Problem ten możemy obejść generując “na zapas” CZEK BLIK, jeśli będziemy wiedzieli, że udajemy się w miejsce bez dostępu do internetu — co obecnie już prawie się nie zdarza. BLIK nie może być też podstawową formą płatności, gdyż nie jest jeszcze aż tak szeroko akceptowany, jak np. karty płatnicze. Nie zapłacimy nim również za granicą, gdyż jest to polski system palności. Jeśli jednak używamy go w określony sposób, znacznie ułatwia i uzupełnia płacenie gotówką.

Bezpieczeństwo

Bardzo ważnym aspektem każdej formy płatności jest bezpieczeństwo. BLIK w tym względzie prezentuje się bardzo dobrze i jest konkurencyjny lub nawet bezpieczniejszy od innych metod płatności np. przelewów czy kart kredytowych. BLIKa nie da się skopiować, zeskanować, dobroci czy ukraść. Wygenerowany kod jest ważny jedynie 120 sekund, co uniemożliwia wykorzystanie go przez przestępców w przyszłości. Nawet po utracie telefonu z aplikacją bankową z BLIKiem przestępcom będzie bardzo trudno dostać się do niej, gdyż zabezpieczona jest ona hasłem lub pinem. Korzystać z BLIKa możemy zatem prosto i komfortowo. Nie należy jednak podawać kodu BLIK osobom nieznajomym, które chcą np. w ten sposób przyjąć płatności itp. Przekazanie kodu będzie wiązało się z udzieleniem dostępu do wszystkich środków na naszym koncie, co czasami jest próbą wyłudzenia np. na portalach sprzedażowych. Wyłudzanie kodu BLIK jest jednym z największych zagrożeń, ale jeśli będziemy pamiętać, aby go nie przekazywać nieznajomym, z pewnością nie mamy czego się obawiać i możemy korzystać z tego systemu płatności.