web counter
Czym zajmuje się komornik i jakie ma możliwości? | a-Wysocki.pl

Czym zajmuje się komornik i jakie ma możliwości?

Tematy dotyczące komorników, ich obowiązków, praw i sposobów działania budzą wiele wątpliwości. W Polsce ponad 2 i pół miliona ludzi doświadcza problemów ze spłatą zobowiązań, przez co wielu z nich zostaje objętych postępowaniem komorniczym. W takiej sytuacji często dochodzi u dłużników do paniki, iż stracą cały swój dobytek oraz pozostaną bez środków do życia. Warto obalić kilka mitów, przedstawiając, czym tak właściwie zajmuje się komornik.

 

Postępowanie komornicze – kiedy jest wszczynane?

Kiedy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań, przeważnie wierzyciel udaje się do firmy windykacyjnej w celu uzyskania pomocy w odzyskaniu należności. Większe instytucje finansowe, takie jak banki, posiadają w swoich firmach działy, które zajmują się ściąganiem długów, przez co nie muszą zatrudniać firm zewnętrznych. Niezależnie jednak od tego, kto zajmuje się windykacją, na tym etapie dłużnik jest jedynie upominany oraz wzywany do zapłaty, natomiast windykator nie ma prawa do zajęcia majątku. Jeżeli windykacja nie przynosi skutków, a więc nie udaje się załatwić sprawy polubownie, wierzyciel wnioskuje w sądzie o wydanie tytułu wykonawczego, zwanego również tytułem egzekucyjnym. Dokument ten dostarczony do komornika uprawnia go do wszczęcia postępowania komorniczego.

 

Działalność przy sądzie rejonowym

Należy zauważyć, że o ile windykatorzy pracują w firmach prywatnych, o tyle komornicy są przypisani do poszczególnych sądów rejonowych. Niemniej jednak warto w tym miejscu wspomnieć, iż wierzyciel ma prawo skorzystać z oferty komornika pracującego przy dowolnym sądzie, niezależnie od tego, gdzie zapadł wyrok, ani też gdzie swoje adresy posiadają wierzyciel i dłużnik. Bez względu na to, którego komornika wybierze wierzyciel, postępowanie komornicze wszczynanie jest dopiero po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego. Na czym polega postępowanie?

 

Rozpoczęcie postępowania komorniczego

W dużej mierze o formie postępowania komorniczego decyduje nie tyle komornik, co wierzyciel. To on określa, w jaki sposób chciałby odzyskać należność, korzystając z jednej z opcji określonych w polskim prawie. Dlatego też nawet na etapie postępowania komorniczego warto szukać porozumienia pomiędzy wierzycielem, a dłużnikiem. Podobnie jak na wcześniejszym etapie windykator, w tym momencie komornik staje się swego rodzaju mediatorem. Jego zadaniem jest nie tylko odzyskanie długu, ale również zrobienie tego w taki sposób, aby dłużnik jak najmniej ucierpiał.

 

Co może zająć komornik?

Jak już wspomniano we wstępie, największe obawy dłużników dotyczą tego, iż komornik zajmie cały ich majątek oraz pozbawi ich środków do życia. Oczywiście komornik ma dosyć duże możliwości, jednak jego prawa są ograniczone. Przepisy nie pozwalają na zajęcie sprzętu niezbędnego do życia oraz pracy zarobkowej. Dlatego jeśli dłużnik wykaże, iż nie jest w stanie zarabiać, jeśli zostanie pozbawiony komputera, z pewnością go nie utraci. Ponadto, komornik nie ma również prawa zajmować całej wypłaty, emerytury ani renty dłużnika. Prawo dopuszcza zajęcie kwoty powyżej minimalnej kwoty wynagrodzenia w Polsce, o ile dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę. Natomiast w przypadku rent i emerytur podczas egzekucji komorniczej dłużnik nie straci więcej niż 25% procent comiesięcznych przychodów.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z warszawa komornik Paweł Zając

 

Czym zajmuje się komornik i jakie ma możliwości?