web counter
Przechowywanie danych w chmurze czy na serwerze? | a-Wysocki.pl

Przechowywanie danych w chmurze czy na serwerze?

Każda firma musi podjąć decyzję o tym, gdzie będą przechowywane jej dane. Przedsiębiorcy zasadniczo wahają się dziś pomiędzy dwoma rozwiązaniami zastanawiając się, czy lepiej postawić na własne serwery, czy też przechowywać i udostępniać dane za pomocą usługi chmura dla firm. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety i wady. Czym charakteryzuje się każde z nich i w co bardziej opłaca się dziś zainwestować?

Przechowywanie firmowych danych na własnych serwerach

Serwery jeszcze do niedawna posiadała większość małych, średnich oraz dużych firm. Serwerami nazywamy komputery działające pod kontrolą dedykowanego systemu operacyjnego. Są to urządzenia zoptymalizowane do obsługi wielu użytkowników oraz przystosowane do wykonywania wielu operacji jednocześnie. Serwery pozwalają na przechowywanie i współdzielenie danych, magazynowanie informacji, udostępnianie połączenia internetowego oraz oferowanie dostępu do zasobów sieci lokalnej za pomocą łącza internetowego. Na serwerach danych możliwe jest także przechowywanie backupów programów i plików.

Serwerem może być klasyczny komputer stacjonarny z zainstalowanym na nim odpowiednim oprogramowaniem lub nowocześniejsze urządzenie typu NAS. Ten drugi to sieciowy magazyn danych, który może obsługiwać od kilku do kilkunastu dysków, posiadać wbudowany własny system operacyjny oraz być przyłączany bezpośrednio do sieci LAN. Do jego obsługi nie jest konieczne podłączenie monitora, myszy ani klawiatury, a obsługa prowadzona jest z poziomu przeglądarki internetowej.

Przechowywanie danych w chmurze czy na serwerze?

Przechowywanie danych w usłudze chmura dla firm

Zdecydowanie nowocześniejszą i coraz chętniej wybieraną dziś przez przedsiębiorców metodą przechowywania danych jest chmura. Usługa chmura dla firm nie wymaga inwestowania pieniędzy w zakup własnego sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz wydatków na ich późniejsze utrzymanie na wysokim poziomie funkcjonalności. Z tego względu przechowywanie firmowych danych w chmurze jest rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym w szczególności dla firm, które mają ograniczone fundusze na inwestycje informatyczne.

Korzystanie z usługi chmura dla firm jest także mniej wymagające pod względem czasowym, gdyż użytkownik nie musi samodzielnie dbać o aktualizacje oprogramowania, pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych oraz wprowadzaniu kolejnych usprawnień – wszystko to przebiega w sposób automatyczny leżąc w gestii dostawcy usług chmurowych.

Usługi chmurowe dostarczane przez sprawdzone i doświadczone firmy oferują ponadto wysoką stabilność i bezawaryjność sprawiając, że praca z nimi jest bezpieczna i bezproblemowa. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku bezpieczeństwa przesyłania oraz przechowywania danych, za które odpowiadają nowoczesne metody szyfrowania danych. Oprócz samej możliwości przechowywania danych usługa chmura dla firm oferuje swoim użytkownikom także dostęp do wielu innych, bardzo przydatnych współczesnym przedsiębiorstwom rozwiązań, które pozytywnie wpływają zarówno na tempo, jak jakość ich codziennej pracy.